Aromat białego kwiatu

Filiżanka kawy

Aromat białego kwiatu

Na początku człowiek jest zamknięty w bezpiecznym schronieniu. Tam doskonali swoje zmysły. Gdy przychodzi na świat, łapie pierwszy oddech, delektuje się pierwszym dniem swojego życia bez chroniącej go bariery.

Od momentu zasiania roślina rozwija swój organizm. Po upływie trzech do sześciu tygodni zaczyna kiełkować. Rośnie bardzo wolno, aż w końcu nadchodzi czas, gdy unosi pędy do światła, wznosi się ku słońcu i wykorzystuje jego ciepłe spojrzenie. Wytwarza pierwsze liście. Z czasem stają się one błyszczące i niepowtarzalne. Nadają jej specyficznego, charakterystycznego wyglądu.

W kolejnych latach następuje etap kształcenia. Człowiek musi poznać otaczający go świat. Dorasta. Zaczyna pojmować, w jakim środowisku żyje. Przeżywa różne zdarzenia. Uczy się na swoich błędach, a przynajmniej próbuje to robić. Poznaje świat tak, jak chce go poznać. Do niego należą najtrudniejsze decyzje, on musi zadecydować.

Wypuszcza pierwsze białe kwiaty, których aromat roznosi się wokół kawy. Tego wyjątkowego zapachu nie da się pomylić. Kolejne chwile mijają, na miejscu białych kwiatów pojawiają się zielone, pełne owoce.

Po upływie lat znajduje się w dojrzałości umysłowej. Zaczyna powoli pojmować, jak ważne są niewielkie rzeczy. Mijają kolejne lata, starzeje się. Zaczyna żałować za rzeczy, które źle zrobił lub za te, których nie zrobił wcale.

Owoce czerwienieją. Są już w pełni dojrzałe, jednak czas upływa niepostrzeżenie.

Człowiek docenia istotę życia, choć czasami za późno.

Z czasem i owoce usychają.